Diety odchudzające- hit czy kit?
Rozpoczynamy nową serię na naszym blogu – przegląd najpopularniejszych diet odchudzających na rynku. Nasze rozważania zaczniemy od tych planów żywieniowych, które uznano za dietetyczne HITy. Pamiętaj, że najlepsza dieta, to nie ta, która pozwoli Ci na zgubienie jak największej ilości kilogramów, w jak najkrótszym czasie, ale taka, która będzie najłatwiejsza do wprowadzenia w Twój codzienny plan dnia, przyniesie więcej korzyści zdrowotnych niż start, oraz taka, której wdrożenie zapewni Ci nabranie odpowiednich nawyków żywieniowych, a jej stosowanie nie będzie skorelowane z efektem jo-jo czyhającym tuż za rogiem.
3 miejsce – Dieta MIND
Dieta MIND, czyli „dieta, która odżywia mózg”. Jest to sposób odżywiania, który ma poprawić funkcjonowanie naszego mózgu i układu nerwowego. Uważa się, że stosowanie tej diety korzystnie wpływa na zwolnienie postępu zmian w zaburzeniach funkcji poznawczych, chorobie Alzheimera i innych chorobach otępiennych, które stanowią jedno z kluczowych zagrożeń dla naszego starzejącego się społeczeństwa.
Założenia diety MIND:
– Dieta opiera się na podziale produktów spożywczych na 15 kategorii ( 10 składników, które należy spożywać i 5, które należy ograniczyć).
– Podstawą diety są produkty bogate w witaminy C, E i z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli w składniki wpływające korzystnie na pracę mózgu.
PRODUKTY ZALECANE:
- zielone warzywa (np. szpinak, sałata, brokuł)– co najmniej 6 porcji w tygodniu, najlepiej 3 porcje dziennie,
- pozostałe warzywa – co najmniej jedna porcja dziennie,
- orzechy – 5 porcji w tygodniu,
- owoce jagodowe (np. truskawki, żurawina)– co najmniej 2 porcje w tygodniu,
- nasiona roślin strączkowych (np. ciecierzyca, fasola) – co najmniej 3 porcje w tygodniu,
- produkty pełnoziarniste – 3 lub więcej porcji dziennie,
- ryby – szczególnie tłuste ryby morskie – co najmniej raz w tygodniu,
- drób – 2 razy w tygodniu,
- oliwa z oliwek,
- wino – kieliszek dziennie.
PRODUKTY, KTÓRE NALEŻY OGRANICZYĆ:
- czerwone mięso i jego przetwory – mniej niż 4 porcje w tygodniu,
- masło i margaryna – mniej niż łyżka stołowa dziennie,
- ser – mniej niż porcja w tygodniu,
- wypieki i słodycze w każdej postaci – mniej niż 5 porcji w tygodniu, *produkty smażone i typu fast food – mniej niż porcja w tygodniu.
Podsumowanie
Dieta MIND należy do relatywnie młodych sposobów żywienia. Jej skuteczność została potwierdzona wieloma publikacjami (m.in. przez Rush University Medical Center z Chicago i Harvard School of Public Health z Bostonu), jednak w celu wprowadzenia ogólnych rekomendacji dotyczących powszechnego stosowania diety MIND należy przeprowadzić dalsze badania. Do niewątpliwych plusów tej diety należy szeroka gama produktów zalecanych jako wskazane do spożycia, proste zasady stosowania oraz niewielka ilość restrykcji żywieniowych. Za jeden z minusów może zostać uznana dość wysoka cena produktów używanych w tej diecie- dostępność świeżych warzyw i owoców w naszej szerokości geograficznej, szczególnie okresie jesienno-zimowym jest znacznie utrudniona. Porównując korzyści zdrowotne, wynikające ze stosowania tej diety (zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby degeneracyjne, obniżenie poziomu stresu, wspomaganie wysiłku umysłowego itd.) z krótką listą wyrzeczeń, której musimy się podjąć, stosując tą dietę, jest ona zdecydowanie godna uwagi.